Advent u Zagrebu ove je godine dobio novo obavezno odredište: kućicu Fritulinka by Rougemarin na Trgu bana Jelačića. Upravo je ondje chef i vizionar Marin Medak predstavio nešto što naziva “najboljim proizvodom u svojoj karijeri” – potpuno novi adventski hit: Fritulinku.
Što je Fritulinka?
Najjednostavnije rečeno: najbolje od fritule i najbolje od palačinke u jednom desertu. Rougemarin je spojio dva domaća klasika i stvorio slasticu koja je istovremeno poznata, ali i potpuno neočekivana. Mekana palačinka s punjenjem pažljivo je zamotana u tijesto fritule, zatim zlatno pečena poput klasične fritule i na kraju uvaljana u cimetni šećer – mirisni potpis zagrebačkog Adventa.
Unutrašnjost krije čak pet vrsta punjenja:
-
pistacija s umakom od pistacija
-
pekmez od šljiva
-
čokoladna krema
-
pekmez od marelica s karamelom i mandarinom
-
jabuka s karamelom i cvijetom soli




Svaka verzija donosi potpuno drugačiji okus, ali sve dijele isti Rougemarinov zaštitni znak: toplinu, mirisnost i mekoću.
„Ovo je najgenijalnije jelo koje sam ikad kreirao. Htjeli smo napraviti nešto novo, nešto što ne postoji, a opet da bude svima blisko. Fritulinka je upravo to,” kaže Marin Medak.
Advent koji miriše na domaće
Rougemarinova adventska kućica zamišljena je kao mali gastronomski laboratorij u srcu grada. Osim Fritulinke, posjetitelji mogu kušati:
Ideja je bila stvoriti kućicu na koju se ne dolazi “usput”, već namjerno – zbog okusa koje ne možete pronaći nigdje drugdje.


Gastro inovacija koja osvaja Zagreb
Rougemarin je godinama poznat po spoju tradicije i modernih tehnika, no čini se da je Fritulinka tu filozofiju podigla na novu razinu. To nije samo desert. To je ideja koju poželite fotografirati, podijeliti – i odmah naručiti ponovno. Prvi dani adventa pokazuju isto: ljudi zastanu, pogledaju, pitaju što je to – i vraćaju se po još.
Gdje pronaći Fritulinku?
Ekskluzivno u adventskoj kućici Rougemarin: Trg bana Josipa Jelačića, Zagreb. Ako tražite nešto novo, domaće i genijalno – izgleda da je Zagreb ovih dana dobio svoj novi adventski simbol.
Foto: Bojan Markičević