U četvrtak, 17. srpnja 2025. godine, Pula Film Festival ugostit će svečanu premijeru dokumentarnog filma „Slavko Kopač: Barbarska profinjenost“. Prikazivanje će se održati u 19:00 sati u Istarskom narodnom kazalištu, a publika će prvi put imati priliku uroniti u svijet jednog od najzagonetnijih i najautentičnijih umjetnika 20. stoljeća.
Film, u režiji Dražena Majića i produkciji Udruge ArtRencontre, prvi je cjeloviti dokumentarni prikaz života i rada Slavka Kopača (1913. – 1995.) – hrvatskog umjetnika koji je svojim stvaralaštvom nadilazio pravce, granice i vrijeme. Naslovna „barbarska profinjenost“ savršeno opisuje njegov umjetnički izričaj: sirov, slobodan, ali istodobno duboko promišljen i senzibilan.
Tko je bio Slavko Kopač?
Rođen u Vinkovcima, školovan u Zagrebu i Firenci, Kopač je tijekom života stvarao u Rimu, Mostaru i konačno – Parizu. Ondje je razvio svoj osebujni umjetnički jezik, postavši ključna figura europske poslijeratne umjetnosti. Bio je blizak suradnik Andréa Bretona i Jeana Dubuffeta, no nikad se nije vezao ni za jedan pravac. Njegov rad bio je hrabar, inovativan i osoban.
Kopač je bio pionir u korištenju neslikarskih materijala – poput olova, zemlje, stakla, gume – a njegova skulptura Krava iz 1949. godine danas se smatra jednim od prvih radova tog tipa u europskoj umjetnosti.
Više od biografije
Dokumentarac donosi ekskluzivne arhivske snimke, do sada neviđene fotografije te intervjue s vodećim europskim stručnjacima – Annie Le Brun, Michelom Thévozom, Lucienne Peiry, Pauline Goutain i dr. sc. Fabricom Flahutezom. S hrvatske strane, važan doprinos dao je novinar i diplomat Mirko Galić.
Film istražuje Kopačevu ključnu ulogu u stvaranju i čuvanju zbirke Art Brut – gdje nije bio tek Dubuffetov pomoćnik, već i kustos, selektor i čuvar njezine autentičnosti. Michel Thévoz ga je nazvao „ajatolahom art bruta“, zbog njegove nepokolebljive vjernosti ideji umjetnosti izvan akademskih okvira.
Sniman u četiri zemlje, govore četiri jezika
„Slavko Kopač: Barbarska profinjenost“ sniman je u Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj i Švicarskoj. Film je rezultat višegodišnjeg rada i predanosti tima iz udruge ArtRencontre, koji već godinama sustavno rade na očuvanju i promociji Kopačeve ostavštine kroz izložbe, knjige i audiovizualne projekte. Scenarij potpisuju Tamara Floričić, Maja Ivić i Dražen Majić, direktor fotografije je Goran Legović, montažu je oblikovala Anita Jovanov, dok je glazbu skladao Josip Maršić.
Povratak kući
Iako je veći dio karijere proveo u inozemstvu, Kopač se uvijek osjećao kao „presađena biljka“ izvan Hrvatske. Donirao je brojne radove hrvatskim muzejima, a posebno ga je razveselila retrospektiva u Zagrebu 1977. godine – povratak „na vlastiti teren“.
Ovaj film nije samo hommage velikom umjetniku, već i važan kulturni događaj za hrvatsku umjetnost. Otvara prostor za novo čitanje Kopačeva rada i podsjeća nas da i iz malih sredina dolaze ljudi koji mijenjaju povijest umjetnosti.
Za sve ljubitelje umjetnosti, povijesti i vizualnog izraza – projekcija ovog dokumentarca na Pula Film Festivalu prilika je koju ne treba propustiti.