Obiteljski i mali hoteli sve više traže načine kako smanjiti troškove energije. Rješenje vide u solarnoj energiji. Uštede su velike, a povrat investicije brz.
Prosječna potrošnja struje po smještajnoj jedinici iznosi 5.000 do 6.000 kilovatsati godišnje za sezonske hotele. Kod hotela koji rade cijele godine, potrošnja ide i do 10.000 kilovatsati. U većim hotelima trošak struje doseže i 6.000 eura mjesečno. To ozbiljno utječe na poslovanje i likvidnost.
Na panelu „Obnovljivom i jeftinom energijom do cjelogodišnjeg poslovanja“, održanom u Zagrebu, istaknuta su brojna rješenja. Organizator je bila Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela.
Predsjednik Udruge Šime Klarić poručio je da ulaganje u energetsku učinkovitost nije samo ekološki potez, već i financijski pametan izbor. Podsjetio je da država još uvijek subvencionira struju, ali ne zna se koliko će to trajati. „ Zato već godinama tražimo rješenja u obnovljivim izvorima energije“, rekao je Klarić.
Solarna elektrana – dugoročna investicija
Robert Svilović iz tvrtke Forte Solar ističe da suvremene solarne elektrane zadržavaju 86 % učinkovitosti i nakon 30 godina. To znači stabilnu cijenu energije na dugi rok.
U praksi se povrat investicije događa brzo. Hotel Villa Adriatica u Supetru, koji radi samo sezonski, vratit će ulaganje za nešto više od pet godina. Hotel Split, koji posluje cijele godine, to će uspjeti za manje od tri godine. Hotel Art u Slavonskom Brodu trebao bi povratiti investiciju za oko 4,3 godine.
Iako postoje subvencije, mali hoteli se nadaju većem i stabilnijem sustavu podrške. Jeftina energija omogućila bi produljenje sezone i rad u predsezoni i posezoni.
Kreditna podrška za zelenu tranziciju
Država i institucije poput Ministarstva turizma, HAMAG-BICRO-a i HTZ-a nude značajnu podršku. Do sada je osigurano 40 milijuna eura iz fondova i kreditnih linija, a cilj je doseći 160 milijuna eura.
Ravnatelj Uprave za razvoj turističkog proizvoda Robert Pende kaže da su dostupni natječaji za zamjenu stare opreme, elektrane, dizalice topline i drugo.
Želimir Kramarić iz HAMAG-BICRO-a najavio je novu kreditnu liniju od gotovo 300 milijuna eura, dostupnu od listopada. Krediti do 3 milijuna eura mogu pokriti projekte zelene tranzicije. Za one koji ostvare uštede energije veće od 60 %, predviđen je povrat i do 50 % iznosa.
Održivost donosi dobrobit lokalnoj zajednici
Zelena i digitalna tranzicija temelj su Strategije turizma do 2030. godine. Cilj je jačanje predsezone i posezone, uz veću raznolikost ponude. „Obiteljski hoteli imaju ključnu ulogu u razvoju lokalne zajednice. Zato im zelena tranzicija donosi više od same uštede“, zaključila je Slavija Jačan Obratov iz Hrvatske turističke zajednice.